Amarylkowate, to bardzo ciekawa i zróżnicowana pod względem geograficznym rodzina. Ciekawostką jest fakt, iż parę lat temu wzbogaciła się o podrodzinę czosnkowatych (Alliaceae), która przez pewien czas stanowiła osobną rodzinę, a jeszcze wcześniej (pod koniec XX w.) była zaliczana do rodziny liliowatych (Liliaceae). Przez pewien czas, naukowcy zajmujący się badaniem powiązań między gatunkami i przydzielaniu ich do rodzin zastanawiali się, czy nie nadać czosnkowatym rangi rodziny, a amarylkowatym statusu podrodziny, ale ostatecznie to te drugie otrzymały wyższy status. Powyższy przykład pokazuje, jak bardzo zmienna jest systematyka roślin i tak na prawdę zależy od aktualnych odkryć i humoru naukowców.
Amarylkowate, to rośliny jednoliścienne, obejmujące ponad 65 rodzajów i około 760 gatunków. Występują niemal na całej kuli ziemskiej, od stref tropikalnych i subtropikalnych obu półkul po obszar śródziemnomorski i umiarkowany półkuli północnej. W Polsce naturalnie występują 2 gatunki: śnieżyczka przebiśnieg i śnieżyca wiosenna. Wiele gatunków jest sprowadzanych w celach ozdobnych do ogrodów czy domów, jak chociażby narcyz, czosnek ozdobny, amarylis, kliwia czy agapant.
Cechy rodziny:
w tej rodzinie znajdują się wyłącznie wieloletnie rośliny zielne, często będące geofitami z cebulą, kłączem lub bulwą
liście długie, wąskie, rzadziej owalne, z charakterystyczną dla jednoliściennych podłużną, równoległą nerwacją
łodyga kwiatowa bezlistna
kwiaty owadopylne, pojedyncze, dzwonkowate lub tworzące baldach bądź pozorny baldach, z barwnym okwiatem i tak zwanym przykoronkiem
owocem jest torebka lub jagoda
Gatunki opisane
Czosnek białawy (Allium albopilosum)