Aronia czarnoowocowa (Aronia melanocarpa), zwana też po prostu czarną, to jedna z tych roślin, które posiadają wiele zastosowań, a niestety nie są zbytnio doceniane. Łączy cechy roślin ozdobnych i użytkowych. Jest dobrze przystosowana do naszych warunków klimatycznych i czasem można ją znaleźć rosnącą na poboczu czy w rowie.
Wygląd
Aronia czarna, to sporych rozmiarów, rozłożysty, ale ażurowy krzew dorastający do 2 metrów wysokości. Posiada dość duże, (dorastające do 6 cm długości), ciemnozielone i błyszczące liście, które jesienią przebarwiają się początkowo na pomarańczowo, a później na czerwono.
Kwiaty i owoce
Białe, zebrane w kwiatostan typu baldachogrono kwiaty, pojawiają się w maju. Dość efektownie wyglądają na tle ciemnej zieleni liści.
Owocem aronii są niemal czarne, kuliste jagody dorastające do 1 cm średnicy. Również zebrane w baldachogrona, pokryte są delikatnym, szarawym nalotem. Pojawiają się na początku września, jednakże gotowe do zbioru są dopiero miesiąc później, w październiku. Cierpkie w smaku, niezbyt przydatne do bezpośredniego spożycia, natomiast doskonałe na wszelkiego rodzaju przetwory, takie jak soki, dżemy czy nalewki. Można je również mrozić. Zawierają dużo witamin, barwników antocyjanowych i mikroelementów, dzięki czemu można uznać, iż posiadają właściwości lecznicze. Co istotne, aronia ma zdolność obniżania ciśnienia krwi. Roślina ta stosunkowo wcześnie wchodzi w okres owocowania, bo dzieje się to już nawet w trzecim roku po posadzeniu i są to dość obfite plony.
Wymagania
Roślina mało wymagająca. Rośnie zarówno na terenach wilgotnych, jak i suchszych. Gleba przeciętna. Stanowisko słoneczne, wtedy najlepiej kwitnie i owocuje. Jest bardzo odporna na mrozy, wytrzymuje temperaturę do -26*C. Co kilka lat, wczesną wiosną należy przeprowadzić zabieg cięcia. Usuwamy wtedy wszystkie, stare pędy (powyżej 6 lat), a młodsze skracamy o 1/3 do 1/2 długości. Warto również ściółkować dookoła rośliny.
Zastosowanie
Roślina ozdobna, ceniona ze względu na kwiaty wiosną i przebarwiające się liście jesienią. Roślina użytkowa, ze względu na owoce. Roślina miododajna. Roślina osłaniająca, ze względu na swoje rozmiary. Roślina, na której mogą żerować ptaki. Nadaje się do ogrodów wiejskich i naturalistycznych. Odradzam natomiast sadzenie jej w sterylnych ogrodach współczesnych ze względu na „brudzenie” każdym swoim elementem: płatkami, owocami i liśćmi.
Źródła:
Związek Szkółkarzy Polskich, Hodun G. 2016. Katalog roślin. Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., Warszawa, s: 412.
e-katalogroslin.pl, dostęp: 15.08.2020 r.