Astrowate, zwane też złożonymi (Compositae), to najliczniejsza pod względem zaliczanych do niej gatunków i najbardziej skomplikowaną pod względem budowy kwiatów rodzina. Są to rośliny dwuliścienne, należące do około 1550 rodzajów i 25 000 gatunków. Przedstawiciele tej rodziny występują na całym świecie, z wyjątkiem Antarktydy. W Polsce naturalnie występuje ponad 300 gatunków. Należy do nich dodać rośliny obce, zawleczone, uprawne lub dziczejące, które „uciekły” z ogrodów. Przykładami gatunków należących do tej rodziny są: stokrotka polna, krwawnik pospolity, chaber bławatek, dziewięćsił bezłodygowy, mniszek lekarski, aster alpejski czy jeżówka purpurowa.
Cechy rodziny:
Na początek należy podkreślić, iż w obrębie rodziny istnieją dwie podrodziny: rurkokwiatowe (Asteroideae/Tubuliflorae) oraz języczkokwiatowe (Cichorioideae/Linguliflorae), różniące się budową kwiatów. Najpierw podam cechy ogólne, a następnie charakterystyczne dla podrodzin.
w tej rodzinie możemy znaleźć przede wszystkim rośliny zielne (roczne, dwuletnie oraz byliny), jednakże w cieplejszych rejonach naszego globu można trafić również na krzewy, pnącza, a także drzewa
liście zazwyczaj skrętoległe, rzadko okółkowe i naprzeciwległe, o bardzo zróżnicowanych kształtach i stopniu podzielenia blaszki liściowej
kwiaty zebrane w kwiatostan typu koszyczek lub główka
owocem jest niełupka opatrzona często elementami ułatwiającymi rozsiewanie: puchem kielichowym czy też ośćmi
Rurkokwiatowe (Asteroideae/Tubuliflorae)
nie posiadają soku mlecznego
kwiatostan osadzony na rozszerzonym dnie kwiatowym, tak zwanym osadniku
kwiatostan otoczony podsadkami – zielonymi listkami znajdującymi się tuż pod nim
na dnie koszyczka znajdują się plewinki – zrośnięte przysadki pod kwiatami (wyraźnie widoczne jako „kratka” w słoneczniku)
kwiaty tworzą 3 rodzaje koszyczków: rurkowate, nibyjęzyczkowate + rurkowate, lejkowate + rurkowate
słupki zaopatrzone w wygarniacze – włoski zabezpieczające przed samozapyleniem, wygarniające własny pyłek
Języczkokwiatowe (Cichorioideae/Linguliflorae)
posiadają sok mleczny
kwiatostan osadzony na rozszerzonym dnie kwiatowym, tak zwanym osadniku
podsadki przekształciły się w okrywę koszyczka
na dnie koszyczka znajdują się plewinki – zrośnięte przysadki pod kwiatami (wyraźnie widoczne jako „kratka” w słoneczniku)
kwiaty tworzą tylko jeden rodzaj koszyczka – języczkowaty
Gatunki opisane
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)
Astry z grupy kwitnących jesienią