Czosnek białawy (Allium albopilosum) nazywany jest również czosnkiem Krzysztofa. Ta, pochodząsa z Azji Środkowej roślina jest dość nietypowym przedstawicielem swojego rodzaju zarówno na liście, jak i kwiaty, przypominające błyszczące gwiazdki. Interesująco wygląda też dysproporcja pomiędzy wysokością rośliny, a jej kwiatostanem, ale o tym w dalszej części artykułu.
Wygląd
Czosnek białawy to dorastająca do 50-60 cm wysokości bylina cebulowa. Posiada sztywną, cylindryczną łodygę, pustą w środku. Liście czosnku są dość długie (40 cm) i przy tym wąskie (do 4 cm), o zaostrzonym czubku. Gładkie w wierzchu, niebieskozielone, miękkie w dotyku, co spowodowane jest obecnością białawych włosków od spodu i na nerwacji. Pojawiają się dość wcześnie, ale i wcześnie zanikają, gdyż dzieje się to już w momencie pojawiania się kwiatostanu.
Kwiaty i owoce
Gwiazdkowate kwiaty o średnicy około 2 cm zebrane są w początkowo dość zwarty kwiatostan typu pozorny baldach, by wraz z rozkwitaniem rozluźniać się. W momencie pełnego rozkwitu osiąga on 25-30 cm średnicy, co jak na tak niewysoką roślinę robi niesamowite wrażenie. Kwiaty mają barwę lila z metalicznym połyskiem. Pojawiają się w VI, rozwijają do VII, by w końcu zaschnąć, jako równie ozdobny owocostan typu torebka.
Wymagania
Gatunek ten, jako że pochodzi z suchych, stepowych terenów, nie lubi nadmiaru wilgoci. Należy go sadzić na słonecznym, suchym stanowisku. Gleba wapienna, piaszczysto-gliniasta. Dobrze, jeśli dodatkowo ma zapewniony drenaż na przykład ze żwiru lub keramzytu. Odporny na susze, wrażliwy na przelania. Wytrzymuje mrozy do -28*C, jednakże zalecane jest jego okrycie (osypanie liśćmi) na zimę.
Zastosowanie
Roślina polecana na słoneczne rabaty, przy czym dobrze, żeby obok znajdowały się rośliny posiadające gęste ulistnienie, jak niskie bodziszki, czy liliowiec 'Stella de Oro’. Dodatkowo nadaje się do skalnych ogrodów, zwłaszcza tych wapiennych z sasanką i szarotką alpejską. Czosnek białawy może być też sadzony jako roślina pojemnikowa czy na kwiat cięty. Dzięki swojej trwałości, owocostany można wykorzystywać do suchych bukietów.
Źródła:
Hellwing Z. 1975. Byliny w parku i ogrodzie. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśnicze, Warszawa, s: 52.
e-katalogroslin.pl, dostęp: 16.08.2021 r.