Jedno z częściej sadzonych drzew w zieleni miejskiej, zwłaszcza kilka lat temu, dzięki czemu obecnie (i o tej porze roku) możemy podziwiać potężne nieraz okazy zachwycające masą białych kwiatów. Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), bo to o nim właśnie mowa, jest stosunkowo niedocenianą rośliną. Kiedy nie kwitnie, to w zasadzie niczym się nie wyróżnia, może jedynie trochę nietypowym kształtem liści. Należy jednak pamiętać, iż każdy ma swoje zalety i wady.
Wygląd
Głóg jednoszyjkowy, to stosunkowo nieduże drzewo, rzadko krzew. Dorasta do 6-8 metrów wysokości. Posiada pędy z cierniami. Ciemnozielone, błyszczące liście mają bardzo nietypowy kształt. Są głęboko powcinane i mają od 3 do 7 klap. Dodatkowo posiadają przylistki.
Kwiaty i owoce
I tu dochodzimy do meritum, ponieważ zarówno kwiaty, jak i owoce tej rośliny są efektowne, a dodatkowo użytkowe. Kremowobiałe lub białe, nektarodajne kwiaty zebrane w wiechowaty kwiatostan pojawiają się w maju-czerwcu. Nie są duże, gdyż średnica jednego kwiatu to około jeden centymetr. Nadrabiają to ilością, robiąc niesamowite wrażenie podczas pełni kwitnienia. Dodatkowo posiadają specyficzny zapach. Należy jednak zastanowić się nad sadzeniem głogów blisko miejsca wypoczynku, gdyż nie każdemu może się on podobać, a także w nadmiarze może być aż duszący.
Owocem jest mały, kulisty, czerwony pestkowiec pojawiający się późnym latem i pozostający na drzewie mniej więcej do października.
Wymagania
Głóg, jako roślina rodzima, nie posiada w zasadzie jakichkolwiek wymagań. Można powiedzieć, że jest to wręcz roślina pionierska (lub zaraz po pionierskich). Toleruje każdy rodzaj gleby, zanieczyszczenia powietrza oraz suche powietrze. Jest mrozoodporna. Może rosnąć zarówno w cieniu, jak i w pełnym słońcu (wtedy ładniej kwitnie). Nie lubi jedynie podmokłych i mokrych terenów. W każdym innym miejscu powinien rosnąć bez problemu.
Zastosowanie
Dzięki swoim wymaganiom, czy raczej ich braku, głóg ma bardzo szerokie spektrum zastosowań. Dzięki odporności na zanieczyszczenia powietrza nadaje się do sadzenia przy ulicach w miastach, co z resztą swego czasu miało miejsce. Dzięki nektarodajnym kwiatom może być sadzony pod kątem pokarmu dla zapylaczy. Dzięki posiadaniu cierni, może być całkiem dobrym żywopłotem obronnym – dobrze znosi cięcie. Można go sadzić na pustych działkach w celu szybkiego, taniego i bezproblemowego zagospodarowywania. Dodatkowo posiada kilka ciekawych odmian, urozmaicających ten gatunek: kulista 'Compacta’, będąca alternatywą dla klonu 'Globosa’; kolumnowa, a później zaokrąglająca się 'Stricta’, jako pomysł dla mniejszych ogrodów czy też łaciata 'Variegata’. Owoce są uwielbiane przez ptaki. My też możemy z nich skorzystać robiąc nalewki, dżemy, soki czy, z kwiatów, herbaty oraz napary.
Źródła:
Związek Szkółkarzy Polskich, Tomżyńska M., Szydło W. 2016. Katalog roślin. Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., Warszawa, ss:119
e-katalogroslin.pl, dostęp: 20.05.2020 r.