Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus), zwana również hibiskusem ogrodowym, to pochodzący z Azji krzew o dużych, efektownych kwiatach. Jest to piękna, ale i nieco wymagająca roślina, toteż nie ma ona zbyt wielu wielbicieli w naszym kraju, a szkoda. Przy pewnym nakładzie pracy potrafi się odwdzięczyć i to akurat wtedy, kiedy inne rośliny powoli kończą swoją wegetację.
Wygląd
Ketmia to z wyprostowany, gęsty, zwarty, wolno rosnący krzew. Dorasta do 1,5-2 metrów, chociaż stare osobniki mogą przekraczać tą wysokość. Posiada sezonowe liście, które, ważna informacja, bardzo późno pojawiają się na krzewie. Jeśli wiosna jest chłodna, może to mieć miejsce nawet pod koniec maja czy na początku czerwca. Liście błyszczące, trójklapowe, wiosną i latem żywozielone, natomiast jesienią przebarwiają się na żółto. W zależności od odmiany mogą trochę różnić się kształtem. Roślina dość niepozorna, dopóki nie pojawią się kwiaty.
Kwiaty
Czyli najistotniejszy element rośliny. Dopóki nie zakwitnie często jest niedostrzegana. Jednak nikt nie przejdzie obojętnie, kiedy wokoło robi się chłodniej, szaro, buro, a tu nagle pojawia się piękny, okazały kwiat hibiskusa. Roślina ta, w zależności od odmiany, może kwitnąć bez przerwy od czerwca do października, chociaż zwykle kończy kwitnienie we wrześniu. Co ciekawe, każdy kwiat pojawia się na jeden, maksymalnie dwa dni, potem zwija się i opada, jednakże krzew ten wytwarza tyle kwiatów, że obserwator widzi jedynie stale kwitnącą roślinę. Odmiany różnią się średnicą kwiatów (od 8 do 11 cm) oraz ich kolorem. Mogą być białe, różowawe, różowe oraz brudnofioletowe (niebieskie), najczęściej z ciemnym oczkiem, pełne lub pojedyncze. W tonacji chłodnej, ale cieszącej oko przez długi czas.
Wymagania
Jak wspomniałam na początku, roślina ta ma pewne wymagania, które należy spełnić by przezimowała i odwdzięczyła się kwiatami. Ketmia preferuje gleby żyzne, próchniczne i przepuszczalne, ale nie suche. Ze względu na tendencję do przemarzania wymaga stanowiska osłoniętego i ciepłego. Na zimę należy ją okrywać białą agrowłókniną oraz kopczykować liśćmi, ziemią kompostową lub korą. Na wiosnę kopczyk należy tylko rozgarnąć i zrobić z niego misę. Rozkładająca się masa zasili próchnicą roślinę. Wymóg osłaniania na zimę obowiązkowy jest dla młodych roślin. Starsze osobniki są już bardziej wytrzymałe, ale jeśli istnieje taka możliwość, nadal można je okrywać, zwłaszcza jeśli zapowiada się surowa zima. Niestety nawet tak zabezpieczone mogą przemarznąć.
Zastosowanie
Ketmia jest ciekawym, jesiennym elementem w ogrodzie. Bardzo ładnie komponuje się w ogrodach orientalnych, ale również i w niezbyt sterylnych ogrodach nowoczesnych (gubi liście i płatki). Należy jednak pamiętać, iże nie wolno jej sadzić w przeciągach, zastoiskach mrozowych czy w innych, chłodnych i przewiewnych miejscach. Nadaje się więc jako osłona budynków gospodarczych, śmietników i innych. Ciekawie komponuje się z trawami, zwłaszcza średniej wysokości miskantami.
Źródła:
Muras P., Szydło W., Tomżyńska M. 2016. Katalog roślin. Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., Warszawa, ss: 180-181.
e-katalogroslin.pl, dostęp 09.11.2019 r.