Kolejne lata w Polsce są coraz bardziej upalne i coraz bardziej suche. Trawniki stają się żółte. Nie wyglądają już tak efektownie, jak powinny. Aby utrzymać je w odpowiedniej formie, muszą być ciągle podlewane, co generuje dodatkowe koszty. Jedyne, co jeszcze się zieleni, to chwasty. I te chwasty w dodatku… kwitną!
Czym jest kwietna łąka?
Jest to barwna alternatywa dla trawników, składająca się z mieszanki roślin kwitnących od maja, nawet aż do października. Takie łąki mają zdolność przetrwania i zdobienia terenów, na których ciężko by było utrzymać trawnik. Można je tworzyć na polanach parków, w ogrodach, przy drogach, na zielonych dachach, a nawet, w wersji mini – w donicach na balkonie czy tarasie.
Jak stworzyć łąkę kwietną?
Bardzo łatwo. W zasadzie wszystko sprowadza się do wyboru odpowiedniego miejsca, przygotowania terenu oraz mieszanki nasion.
Przygotowanie terenu
Najistotniejszym etapem urządzania łąki kwietnej jest przygotowanie terenu. Powinno się zacząć od usunięcia darni, znajdujących się w niej nasion oraz kłączy niepożądanych roślin. Należy ściągnąć około 5-8 cm wierzchniej warstwy, a następnie zglebogryzować kolejne 20-30cm. Teoretycznie można pominąć ściąganie darni, ale należy się liczyć ze wschodami uśpionych w niej nasion. Jeśli posiadamy glebę zwartą, gliniastą, należy dodać do niej piasku. Jeśli gleba ma zbyt niskie pH (poniżej 6), należy ją zwapnować. Powybierać korzenie, kamienie. W razie potrzeby nawieźć nowej ziemi. Należy zwrócić uwagę, by nie była torfowa, kwaśna oraz zbyt żyzna. Wymieszać ją z piaskiem w proporcji 2:1 (ziemia:piasek) lub nawet 1:1 Przegrabić i wyrównać teren.
Wysiew
Termin wysiewu zależy od wyboru mieszanki. Najczęściej jest to kwiecień/maj. W sklepach dostępne są gotowe mieszanki. Jeśli sami tworzymy mieszankę, należy zwrócić uwagę, czy wybrane rośliny mają zbliżone wymagania i terminy siewu. Przed siewem mieszankę zmieszać z piaskiem w proporcji 1:3 (nasiona:piasek). Wysiewać ręcznie lub siewnikiem metodą „na szachownicę” (podzielić nasiona na pół i jedną część wysiać chodząc wzdłuż, a drugą w poprzek terenu). Jeśli siejemy ręcznie, należy pamiętać o ciągłym mieszaniu zawartości pojemnika, by ciężkie nasiona nie pozostały na dnie, a lekkie zostały wysiane pierwsze. Po wysianiu można delikatnie przegrabić ziemię lub zwałować lekkim wałem. Ostrożnie podlać, by nie wypłukać nasion.
Kolejne tygodnie
Gdy rośliny kiełkują i rosną, a pojawia się okres bez opadów, należy je wtedy podlewać delikatnym strumieniem. Istnieje spore prawdopodobieństwo, iż pojawią się (mimo wszystko) chwasty, które należy usunąć. Gdy zauważymy, że jakaś roślina szczególnie szybko pnie się w górę, należy ją usunąć poprzez koszenie, by nie zacieniała pozostałych. W tym celu trzeba ustawić kosiarkę na najwyższe koszenie, minimum 5 cm. Młodym roślinom nie powinna się wtedy stać krzywda.
Jeśli w czasie kwitnienia zauważymy, że rośliny zwieszają kwiaty, a od dłuższego czasu nie padało, należy je podlać strumieniem wody typu deszcz. Należy to robić albo wczesnym rankiem, albo późnym wieczorem, czy nawet nocą, by nie sprawić roślinom szoku termicznego i nie doprowadzić do poparzenia.
Łąki kwietne kosimy 2 razy w roku – w czerwcu, w celu usunięcia/utrudnienia życia chwastom, oraz we wrześniu/październiku, gdy rośliny skończą kwitnąć. Należy je wtedy zostawić do wyschnięcia i rozsiania nasion, a później zebrać pozostałą biomasę. Można je dodatkowo wytrzepać, poprzez potrząsanie, a później przegrabić.
Wybór roślin
W sklepach dostępne są gotowe mieszanki nasion, nierzadko nakierowane na konkretne korzyści: pachnące, miododajne, wabiące motyle czy długo kwitnące. Można mieszać same mieszanki, by uzyskać przykładowo pachnącą łąkę wabiącą motyle.
Jeśli chcemy sami zrobić taką mieszankę, warto się przyjrzeć etykiecie. Istotne jest, czy nasiona siejemy prosto do gruntu i czy mają wspólny okres siewu. Czy są roczne, czy wieloletnie (jeśli chcemy zrobić łąkę wieloletnią, warto dodać do niej kwiaty jednoroczne, gdyż wiele roślin wieloletnich zaczyna kwitnienie dopiero od drugiego, a czasem i trzeciego roku) oraz jakiego stanowiska wymagają. Nas interesują rośliny na stanowisko słoneczne oraz o niewielkich wymaganiach glebowych.
Przykładowa lista gatunków nadających do utworzenia łąki kwietnej:
miłek letni, kąkol polny, szarłat zwisły, koper ogrodowy, aminek egipski, rumian żółty, trybula leśna, orlik pospolity, nagietek lekarski, dzwonek ogrodowy, kminek zwyczajny, chaber bławatek, złocień właściwy, powój trójbarwny, ostrzeń powabny, marchew zwyczajna, ostróżeczka polna, naparstnica purpurowa, jeżówka purpurowa, przegorzan pospolity, żmijowiec babkowaty, gipsówka wytworna, wieczornik damski, pieprzyca siewna, smółka pospolita, dziwaczek jalapa, len zwyczajny, maciejka, czarnuszka damasceńska, mak polny, rezeda wonna, szałwia lekarska, mydlnica lekarska, macierzanka piaskowa i inne. W powyższym spisie znalazły się rośliny jednoroczne (czarnuszka damasceńska), dwuletnie (naparstnica purpurowa) i byliny (rumian żółty), rodzime (smółka pospolita) i obcego pochodzenia (aminek egipski), ozdobne (szarłat zwisły) i segetalne (kąkol polny), pachnące (maciejka) i użytkowe (koper ogrodowy), a nawet zagrożone wyginięciem (miłek letni). Cała gama roślin, na które normalnie nie zwracamy uwagi, a zebrane w łąkę kwietną cieszą oko przez cały sezon.
Zalety łąk kwietnych:
brak nawożenia, wertykulacji i aeracji;
koszenie 2 razy w roku;
przetrwanie tam, gdzie trawa ma problemy (w większości są to gatunki naturalnie występujące w naszym kraju, przez co przystosowane są do naszych warunków. Trawa nie jest rodzimą rośliną, przez co stwarza wiele problemów i łatwo wypada);
cała gama gatunków, z których można dopasować mieszankę do naszych potrzeb i warunków panujących w ogrodzie;
możliwość komponowania kolorystycznych kompozycji (na przykład tylko ciepłe kolory lub tylko zimne kolory, bądź odcienie jednego koloru);
miły dla oka, kolorowy efekt trwający niemal do przymrozków;
możliwość wabienia motyli;
stołówka dla pszczół i innych zapylaczy;
schronienie dla ptaków i małych ssaków;
zwiększanie bioróżnorodności i przyczynianie się do ratowania zagrożonych gatunków (niszczonych przez chemiczne opryski pól uprawnych).
Podsumowując, łąki kwietne, to nie tylko ciekawe urozmaicenie naszego ogrodu. To oszczędność czasu, pracy i pieniędzy. To żyjący i zmieniający się w ciągu roku element. To również stołówka dla wielu stworzeń.
Taki teren wymaga pracy właściwie tylko przy zakładaniu. W kolejnych latach nasza praca ogranicza się do drobnych poprawek, dosiewek wiosną i koszenia 2 razy na rok. Jest niemal całkowicie samowystarczalny.
W przypadku pytań lub problemów przy doborze roślin i zakładaniu kwietnej łąki zapraszam do kontaktu ze mną. Z przyjemnością wysieję ją dla Państwa.