Krzewuszka cudowna (Weigela florida), to roślina o dużej zmienności gatunkowej. Dzięki temu hodowcy mogli wyodrębnić z niej wiele odmian. Z drugiej strony, poprzez krzyżowanie owych odmian, rodzaj krzewuszka stał się trudny do oznaczenia gatunku, czy jest to nadal ta krzewuszka, czy już zupełnie nowa krzyżówka. Stąd przy wielu odmianach tejże rośliny brak jest nazwy gatunkowej, a określana jest jedynie jej odmiana. Aby nie wdawać się w taksonomiczne zawiłości, opisze tu rodzaj krzewuszka.
Wygląd
Krzewuszka, to luźny, wyprostowany krzew osiągający od 0,5 do nawet 2,5 m wysokości. Liście owalne o zaostrzonym końcu i piłkowanym brzegu. W zależności od odmiany mogą być zielone, jasnozielone, zielonopurpurowe, zielonożółte, szarozielone, brudnoróżowe, bordowofioletowe. Mogą posiadać białą, kremową bądź różowawą obwódkę. Pędy najczęściej oliwkowe lub jasnobrązowe, chociaż można spotkać odmiany o czerwonobrązowej barwie.
Kwiaty i owoce
Dzwonkowate kwiaty, mające od 2 do 3,5 cm długości. Mogą pojawiać się osobno lub być zebrane w niewielkie wiechy, po kilka. Zakwitają bardzo obficie w maju-lipcu. Rzadko zdarza się, iż powtarzają lub przedłużają kwitnienie do sierpnia. Jest to wtedy zaledwie kilka, często pojedynczych kwiatów. Ich kolory oscylują pomiędzy bielą a ciemnym różem, czasem wpadającym w bordo. Wyjątkiem jest krzewuszka Middendorfa, która posiada bladożółte kwiaty. Owocem jest podłużna, pękająca torebka niemająca większych walorów ozdobnych.
Wymagania
Aby krzewuszka obficie kwitła, należy spełnić kilka warunków. Większość odmian preferuje żyzne, wilgotne, ale i przepuszczalne podłoże. Latem należy zapewnić jej dostęp do wody, zwłaszcza w upalne dni. Stanowisko słoneczne bądź półcieniste. Jest dość tolerancyjna w stosunku do pH gleby, jednakże najlepsza jest zwykła, kompostowa ziemia o lekko kwaśnym odczynie. Wytrzymuje mrozy do -23*C. Należy pamiętać, iż krzewuszki tniemy po kwitnieniu, aby miały czas na zawiązanie pąków kwiatowych na przyszły rok.
Zastosowanie
Krzewuszki bardzo efektownie wyglądają sadzone w grupie, jako żywopłot bądź kępa. Równie dobrze wyglądają, jako soliter bądź w kompozycji kolorystycznej, zwłaszcza że posiadają bogatą gamę kolorów liści. Mniejsze odmiany nadają się do niewielkich, przydomowych ogrodów, natomiast większe do nasadzeń parkowych i dużych ogrodów.
Źródła:
Tomżyńska M., Szydło W., Muras P. 2016. Katalog roślin drzewa krzewy byliny. Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., Warszawa, ss: 225-228.
https://www.e-katalogroslin.pl, dostęp: 28.07.2022 r.