Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium), to dość popularny niegdyś krzew. Obecnie znów wraca do łask i widuje się ją coraz więcej, zarówno w nasadzeniach parkowych, jak i prywatnych. Co istotne, w tym wypadku cały osobnik jest dekoracyjny i to przez cały rok. Posiada zimozielone liście, sporej wielkości kwiatostany oraz ciekawe (i jadalne) owoce. Roślina ta może kojarzyć się z Bożym Narodzeniem, a to dlatego, że stanowi alternatywę dla gałązek ostrokrzewu – jest podobna kształtem, tylko nieco mniej sztywna. Z drugiej strony, posiada bardziej efektowne kwiaty, pojawiające się wczesną wiosną. Jak zwykle, coś za coś.
Wygląd
Mahonia pospolita, to wyprostowany, dorastający do 1 metra (a czasem i więcej) wysokości i szerokości krzew. Posiada zimozielone liście. Mają one dość charakterystyczny kształt – nieparzystopierzaste, kolczastoząbkowane. Co więcej, są one dość grube, ciemnozielone, błyszcząc i kłujące. Na zimę mogą robić się bordowe.
Kwiaty i owoce
Jak już wspomniałam, kwiaty mahonii są bardzo efektowne i dekoracyjne. Wyrastają na wyprostowanych pędach i zebrane są w kwiatostan typu grono. Pojawiają się one w kwietniu-maju i są koloru jaskrawożółtego. Bardzo lubiane przez zapylacze.
Kuliste owoce, początkowo zielone, ciemnieją wraz z dojrzewaniem, by ostatecznie stać się granatowe. Dojrzewają w październiku. Są jadalne, ale dość kwaśne, więc rzadko spożywane na surowo. Najczęściej używa się ich do wyrobu wina, bądź jako dodatek do innych, słodkich owoców, aby wyważyć smak. Dzięki temu przetwory nie są mdłe. Stanowi więc alternatywę dla cierpkiej aronii.
Wymagania
Mahonia, to roślina dość tolerancyjna. Łatwo adaptuje się na nowych stanowiskach, stąd podejrzenie o jej inwazyjności (nie jest to krajowy gatunek, pochodzi z Ameryki Północnej). Preferuje wilgotne gleby, niezależnie od ich pH. Dobrze rośnie w cieniu i półcieniu. W słońcu może zostać poparzona, przez co liście brunatnieją na brzegach. Należy do roślin strefy 6A (znosi mrozy do -23*C), a więc może rosnąć niemal w całym naszym kraju, za wyjątkiem ogrodów wysokogórskich oraz naszego „bieguna zimna” – północno-wschodniej części Polski.
Zastosowanie
Mahonia nadaje się do podsadzeń drzew na terenach wilgotnych. Można z niej zrobić nieformowany żywopłot. Efektownie prezentuje się, jako soliter, zwłaszcza w porze kwitnienia. Przede wszystkim, jest to jednak roślina użytkowa. Z kwiatów chętnie korzystają zapylacze. Z owoców można robić przetwory. Gałązki i liście wykorzystywane są do florystycznych kompozycji i bukietów.
Źródła:
Tomżyńska M., Szydło W., Muras P. 2016. Katalog roślin drzewa krzewy byliny. Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., Warszawa, s: 148.
Tomżyńska M., Szydło W., Muras P. 2014. Rośliny do każdego ogrodu. Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., Warszawa, s: 100.
e-katalogroslin.pl, dostęp: 15.05.2022 r.