Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi), zwana też „żydowską wiśnią”, to niegdyś popularna, później zapomniana, a obecnie wracająca do łask roślina. Uwagę zwracają jej owoce, wyglądające jak czerwone lampiony z, również czerwoną, jadalną jagodą wewnątrz.
Wygląd
Miechunka, to bardzo ekspansywna bylina rozłogowa, dorastająca nawet do 80-100 cm wysokości. Tworzy szerokie, ale dość rzadkie łany. Łodygi kanciaste, z tendencją do pokładania się, zwłaszcza po obciążeniu przez owoce. Liście trójkątnie jajowate, zielone.
Kwiaty i owoce
Dzwonkowate, 5-krotne, kremowobiałe kwiaty wyrastają na dość długich szypułkach. Pojawiają się one od maja do września. Ze względu na swoje niepozorne rozmiary i umiejscowienie między dużymi liśćmi nie stanowią zbyt dużej ozdoby.
Największą ozdobą tej rośliny są owoce pojawiające się już w czerwcu i dojrzewające kolejno przez następne 3-4 miesiące. Są to ceglastoczerwone jadalne jagody osłonięte rozdętym kielichem kwiatowym. Swoim kształtem przypominają nieco orientalne lampiony. Mają one od 3 do 5 cm długości i 2-3 cm szerokości.
Wymagania
Roślina niemal ruderalna. Potrafi poprzerastać ułożone w stos deski czy też gałęzie. Jest to jak najbardziej uzasadnione, gdyż preferuje luźną, żyzną i wapienną glebę, a taka próchniczna ziemia tworzy się pod rozkładającym się drewnem. Mrozoodporna, wytrzymuje temperaturę do -23*C. Stanowisko półcieniste lub słoneczne.
Zastosowanie
Roślina stosowana najczęściej jako dodatek do suchych bukietów – czerwone „lampiony” są trwałe i efektowne. Z tego też powodu jest ona najczęściej sadzona. Sama w sobie nie jest typową rośliną ozdobną. Ze względu na słabe zagęszczanie i dużą ekspansywność, odradzam sadzenie wśród innych roślin, oraz w reprezentacyjnej części ogrodu. Bliżej jej do warzywniaka (jako rośliny użytkowej), skąd można pozyskiwać jadalne owoce i gałązki z „lampionami”, niż do ogrodu kwiatowego.
Źródła:
Hellwing Z. 1975. Byliny w parku i ogrodzie. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśnicze, Warszawa, ss: 185.
e-katalogroslin.pl, dostęp: 12.10.2020 r.