Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius), to jeden z najsilniejszych krzewów rosnących z naszych warunkach. Jest odporna na słabe warunki siedliskowe, czasową suszę, a przy tym szybko rośnie. Można ją wręcz nazwać „chwastem” wśród roślin ozdobnych. Bezproblemowa i rosnąca, jak szalona. Była też wspominana przeze mnie w innych artykułach. Warto więc bliżej zapoznać się z tą interesującą rośliną.
Wygląd
Oryginalny gatunek, to wysoki, bo dorastający do 3 m wysokości i podobnej szerokości krzew posiadający liczne, wyprostowane pędy. Potrafi osiągać 1 m przyrostu rocznie. Posiada zielone, 3-klapowe liście opadające na zimę. Bardzo efektowny jest jesienią, kiedy to przebarwia się na żółto. Częściej spotykane w ogrodach są jego barwne odmiany, takie jak: bordowy 'Diabolo’ czy żółty 'Luteus’. Ciekawą odmianą jest również Little Devil 'Donna May’, bardzo podobny do 'Diabolo’, ale dorastający do 1.5 m wysokości i o mniejszych listkach. Na rynku pojawiają się również inne odmiany, oscylujące wokół kolorów powyższych odmian i różnią się w zasadzie odcieniami liści i kwiatów czy wielkością rośliny, jak chociażby rdzawy Diable Do’r 'Mindia’, intensywnie żółty za młodu 'Nugget’ czy niemal czarny 'Red Baron’.
Kwiaty i owoce
Kwiaty, w zależności od odmiany są białe lub mniej bądź bardziej różowe. Zebrane są one w baldachowate kwiatostany i pojawiają się w czerwcu do lipca. Bardzo efektownie wyglądają zwłaszcza na odmianach o ciemnych liściach. Owocem są suche mieszki, najczęściej czerwonawej barwy, pojawiające się zaraz po przekwitnięciu, czyli od lipca do sierpnia i długo pozostające na krzewie. Te z kolei efektownie wyglądają na odmianach o jasnych liściach.
Wymagania
Pęcherznica do życia potrzebuje jedynie trochę ziemi. I nie musi to być dobra ziemia, gdyż rośnie na każdym stanowisku, może z wyjątkiem skrajnych, wydmowych piasków i bagiennych torfowisk. Odmiany o jasnych liściach lepiej prezentują się na stanowiskach półcienistych, kiedy to słońce ich tak nie parzy, natomiast te o liściach ciemnych najlepiej wybarwiają się na pełnym słońcu. Niewymagająca w stosunku do ilości wody. Jest odporna na czasowe susze oraz mrozy do -34,4 *C. Nadaje się do nasadzeń miejskich i bez problemu znosi zanieczyszczenie powietrza.
Zastosowanie
Pęcherznica kalinolistna nadaje się na formowane oraz nieformowane żywopłoty, do nasadzeń miejskich, parkowych oraz do większych ogrodów. Mniejsze odmiany mogą rosnąć również w niewielkich ogrodach oraz w pojemnikach. Może być sadzona jako soliter, ale również dobrze prezentuje się w grupie. Świetnie wygląda, jako akcent kolorystyczny, zwłaszcza pomieszana żółta z bordową. Roślina wszechstronna i niewymagająca, idealna dla początkujących ogrodników.
Źródła:
Tomżyńska M., Szydło W., Muras P. 2016. Katalog roślin drzewa krzewy byliny. Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., Warszawa, ss: 201-203.
e-katalogroslin.pl, dostęp: 25.07.2021 r.