Robinia akacjowa lub biała (Robinia pseudoacacia), mylnie nazywane akacją, to bardzo popularne w Polsce drzewo. Warto tu sobie uświadomić, iż prawdziwe akacje rosną w gorących strefach naszego globu. Taka typowa, przewijająca się w każdym filmie przyrodniczym z tamtych rejonów, rośnie na sawannie w Afryce. Większość gatunków akacji znajduje się w Australii, a kilka w południowej Azji. Wracając do tematu bycia popularnym drzewem w naszym kraju. Stało się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, robinia, jako bardzo efektowna podczas kwitnienia roślina o bardzo małych wymaganiach była i nadal jest chętnie sadzona w parkach, ogrodach i zieleni przydrożnej. Po drugie, jako roślina mocno ekspansywna „pouciekała” z tychże miejsc do naszych naturalnych (mniej lub bardziej) lasów, gdzie stanowi poważne zagrożenie dla rodzimej flory. Warto więc mieć na uwadze lokalizację naszego ogrodu, jeśli chcemy posadzić ten gatunek. Jeśli mieszkamy w okolicy terenów leśnych, a tym bardziej chronionych, to mocno odradzam sadzenie robinii. Jeśli natomiast jest to teren zurbanizowany, nie widzę przeszkód.
Wygląd
Robinia, to drzewo o luźnej, rozłożystej koronie. Dorasta do 25 m wysokości i nawet 18 m szerokości. Rosnąc pojedynczo, jest niższa, ale szersza. Rosnąc w grupie na odwrót. Posiada grubą, wraz z wiekiem głęboko pękającą korę. Liście nieparzystopierzaście złożone, dorastają do 30 cm długości. U nasady liści i pąków wyrastają po dwa, stosunkowo niewielkie (do 1,5 cm), ale ostre ciernie.
Warto zwrócić uwagę na różne odmiany robinii akacjowej. Przykładowo 'Frisia’ posiada jaskrawe, złocistożółte liście. 'Tortuosa’ ma poskręcane gałęzie oraz liście. 'Umbraculifera’ to odmiana idealna do mniejszych ogrodów, gdyż tworzy kulistą, dorastającą do 4 m średnicy koronę.
Kwiaty i owoce
Robinia akacjowa posiada białe, intensywnie pachnące kwiaty zebrane w dorastające do 20 cm grona. Pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Warto tu zwrócić uwagę, iż jest to roślina miododajna. Miód akacjowy pochodzi właśnie od robinii akacjowej. Owoce tego gatunku też są na swój sposób ozdobne. Są to około 10 cm brązowe strąki pozostające na drzewie nawet do zimy. Wiszą po kilka w pęczku i zawierają do 15 niewielkich, nerkowatych nasion.
Wymagania
Robinia akacjowa ma niewielkie wymagania siedliskowe. Do szczęścia wystarczy jej nieco słońca. Jest odporna na suszę i zanieczyszczenia powietrza. Wytrzymuje mrozy do -23*C. O jej odporności może świadczyć fakt, iż jest używana do rekultywacji terenów poprzemysłowych.
Zastosowanie
Ze względu na swoje znaczne rozmiary jest to drzewo typowo parkowe bądź do dużych ogrodów. Nadaje się do obsadzania ulic, zieleni miejskiej i terenów skażonych. Mniejsze odmiany można stosować w małych ogrodach oraz w wąskich uliczkach. Efektownie wygląda zarówno jako soliter, jak i sadzona jako drzewo alejowe.
Źródła:
Tomżyńska M., Szydło W., Muras P. 2016. Katalog roślin drzewa krzewy byliny. Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., Warszawa, ss: 133-134.
Tomżyńska M., Szydło W., Muras P. 2014. Rośliny do każdego ogrodu. Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., Warszawa, ss: 70-71
e-katalogroslin.pl, dostęp: 7.06.2022 r.