Jeśli ktoś zastanawiał się, dlaczego niektóre krokusy kwitną drugi raz jesienią śpieszę z wyjaśnieniem, iż nie są to krokusy. Ta roślina, to zimowit (Colchicum sp.). Nazwa jak najbardziej adekwatna, gdyż bylina ta pojawia się na kilka tygodni przed nadejściem zimy, a więc wita zimę. Chociaż z wyglądu bardzo podobny, to należy do zupełnie innej rodziny niż krokus. Podstawowym gatunkiem, naturalnie występującym również w Polsce jest zimowit jesienny (Colchicum autumnale), jednak w sklepach można obecnie kupić głównie mieszańce, posiadające intensywniejsze kolory i silniej rosnące. Warto więc bliżej zapoznać się z tą rośliną. Byle nie dosłownie. Ostrzeżenie na początek – cała roślina, zaczynając od bulwy na kwiecie kończąc jest trująca! Po jakichkolwiek pracach z nią należy dokładnie umyć dłonie i nie dotykać palcami twarzy.
Wygląd
Zimowit, to niewielka (dorastająca do 20-30 cm wysokości), lecz długowieczna bylina. Wiosną pojawiają się 2-3 długie, lancetowate liście o szerokości blaszki ok. 3 cm. Latem żółkną i nie należy ich usuwać. Podczas kwitnienia roślina jest w stanie bezlistnym. Mimo niewielkiej liczby liści u każdego osobnika, wymagają one sporo miejsca dookoła. Spowodowane jest to silnym rozrastaniem i zagęszczaniem bulw. Zarówno liście, jak i kwiaty wyrastają bezpośrednio z bulwy.
Kwiaty i owoce
Kwitnienie zimowitu zależy od pogody. Pierwsze kwiaty mogą pojawić się już pod koniec sierpnia, kwitną przez cały wrzesień i kończą kwitnienie w październiku. Podstawowy gatunek posiada fioletoworóżową barwę kwiatów, jednakże mieszańce mogą być intensywniej różowe, fioletowe a nawet czerwonawe czy białe. Owocem jest podłużnie jajowata torebka osiągająca 4 cm długości i nieposiadająca walorów zdobniczych.
Wymagania
Zimowit, jako nasza rodzima roślina, nie posiada specjalnych wymagań. Jest całkowicie mrozoodporna. Preferuje stanowiska słoneczne do półcienistych, dostatecznie wilgotne, ale nie mokre.
Zastosowanie
Zimowity stanowią świetne zakończenie sezony wegetatywnego łącząc się z rozchodnikiem okazałym czy jesiennymi astrami. Polecane są na rabaty, rabaty skalne, do ogrodów skalnych (tu bardziej zimowit wiosenny) oraz założenia naturalistyczne.